Jaroslav Svěcený

Houslista Jaroslav Svěcený

Život bez houslí a hudby si český houslista Jaroslav Svěcený vůbec nedokáže představit. Však se jim věnuje už od dětství. Po celou tu dobu se snaží tzv. vážnou hudbu a hru na housle přiblížit co nejvíce lidem. I osmapadesátiletý rodák z Hradce Králové ale okusil, jaké to je bojovat s vážnou nemocí a nevědět, co přinese zítřek. Naštěstí se z toho již otřepal a znovu naplno koncertuje. Na tuto zkušenost však nezapomíná a velmi si svého zdraví váží. A nikdy také neodmítne podat pomocnou ruku. S patronátem naší akce proto okamžitě souhlasil a stal se tak 1zMilionu.

Jaroslava najdete všude, kde jen zaslechnete slovo housle. Sám hraje na nástroje 17. – 20. století, které prezentuje na svých koncertních pořadech po celém světě. Svůj diář plní i několika koncerty za týden po celé republice a v zahraničí. Nenechá si ujít hru v nádherných historických prostorách a podílel se na organizaci či vzniku hned několika hudebních festivalů, které dále rozvíjí. Rád si také zahraje s kolegy z jiných žánrů. Před pár dny například vystupoval a natočil nové CD se slovenským ansámblem Cigánski diabli. Koncertoval v 62 zemích světa, jen letos navštívil například Indii, Arménii, Německo a čeká ho Rakousko, Gruzie a Singapore.

Kromě hraní na housle je Jaroslav uznávaným soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

Nosí v hlavě encyklopedické znalosti historie a stavby houslí od 17. století až do současnosti. Začal je sbírat už při studiu na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění. A informace nasává dodnes, neboť je ve stálém kontaktu s vynikajícími odborníky v Evropě a USA.

Jsme velice rádi, že se pan Jaroslav Svěcený zapojil do projektu 1zMilionu.

Děkujeme!

Přihlášení k odběru Zpravodaje


© 2020 ParaCENTRUM Fenix, All Rights Reserved